Rallitähti Kalle Rovanperän endurotiimin kuljettaja Roni Kytönen suuntaa MM-areenoilta Raisiossa järjestettävään kansalliseen kilpailuun lauantaina 10. toukokuuta. Suomen eliitin vauhtia Varsinais-Suomeen tuova Kytönen pitää pienempiäkin koitoksia tärkeinä MM-menestystä ajatellen.
Teksti: SML RX Moto Turku Enduro Sprint -tiedotus. Kuvat: Lisa Bellelle
Ralliautoilun maailmanmestari Kalle Rovanperä perusti tälle vuodelle oman nimikkotiiminsä enduromoottoripyöräilyn maailmanmestaruussarjaan. Hänen KR69 World Enduro Teamiä edustava Roni Kytönen on parhaillaan Espanjassa MM-kauden toisen osakilpailuviikonlopun taistossa, mutta jo viikon kuluttua lauantaina jämsäläinen nähdään kilpailemassa Suomessa. Turun Moottorikerho järjestää tuolloin kotimaisen endurokauden 2025 ensimmäisen kansallisen kesäkilpailun Raision moottorirata-alueella. Kyseessä on veteraanien Suomen Cup -osakilpailu ja muille luokille yksittäinen kansallinen koitos. Vaikkei 25-vuotias Kytönen ajakaan Raisiossa sarjapisteistä, näkee hän kilpailemisen arvokkaana MM-sarjaa ajatellen.
” Tykkään ajaa enemmän kisoja kuin vain treenata. Minulle myös kerrottiin tästä kisasta ja reitistä jo talvella, ja homma vaikutti mielenkiintoiselta. Yritän yleensäkin ajaa kisoja Suomessa, mutta minun täytyy kuitenkin katsoa sitä, että ehdin myös huilata. Minulle tulee kisoja muutenkin paljon ulkomailla, kuten jo tähän mennessä kaksi Portugalin mestaruussarjan ja yksi Espanjan mestaruussarjan osakisaviikonloppu sekä EM-osakisat, MM-avaus ja nytkin olen MM:ssä Espanjassa. Ajan tänä vuonna myös SM-sarjan kesäkisat”, Kytönen luettelee.
E1-luokan MM-pisteissä Portugalin kahden osakilpailun jälkeen kuudentena oleva Kytönen janoaa voittoa Raisiossa, vaikka myös hyvä treeni on tärkeää. Kytönen ajaa A1-luokassa. Kilpailun virallinen ilmoittautuminen päättyi torstaina, mutta jälki-ilmoittautuminen oli mahdollista sunnuntai-iltaan 4. toukokuuta kello 23:59 saakka. Sen jälkeen tiedetään kilpailun lopullinen ajajaluettelo - ja Kytösen haastajat.
Sprint-kilpailumuoto suosii katsojia
Perinteisesti endurossa ajetaan usean maastokokeen kilpailuja, mutta Raisiossa järjestettävä SML RX Moto Turku Enduro Sprint on nimensä mukaisesti sprinttikilpailu. Täten kuljettajat kiertävät yhtä ja samaa pätkää useita kertoja kelloa vastaan siten, että välissä on maastosiirtymä sekä huolto.
”Suosikkini ei ole ”suorypeäminen”, ja tästä kisasta kuulin etukäteen aivan muuta. Olen myös katsonut reittivideon. Maasto näyttää hyvältä, vaihtelevalta ja mielenkiintoiselta”, Jämsän Seudun Moottorikerhon Kytönen ennakoi.
”Sprint on yleisölle kisana paras mahdollinen seurattava, koska kisaa ajetaan koko ajan samassa paikassa eikä nytkään reitti kiertele umpimetsässä. Kuskien ajamista näkee samassa paikassa monta kertaa tai on helppo siirtyä suht' pienellä alueella muualle katsomaan.”
Raisiossa kilpaillaan kahdessa osassa. Aamun luokkien ensimmäinen kilpailija suuntaa reitille kello 10:00 ja iltapäivän luokkien koitos starttaa kello 14:00.
Aamulla ajavat luokat C, naiset ja E (sähkö) sekä 60- ja 70-vuotiaat veteraanit (V60, V70). Iltapäivällä reittiä kiertävät luokat A (mm. Roni Kytönen) ja B sekä 40- ja 50-vuotiaat veteraanit (V40, V50).
Raision moottorirata-alue sijaitsee osoitteessa Palovuorentie 138, Raisio.
Yleisöllä on tapahtumaan vapaa pääsy.
Kilpailun reittiesittely (kuvattu maaliskuun lopulla, minkä jälkeen reittiä on muutettu hieman):
https://youtu.be/1PWN7MDbljk
SML RX Moto Turku Enduro Sprint 10.5.2025
Raision moottorirata-alue
Palovuorentie 138, Raisio
raisionmoottorirata.fi
Turun Moottorikerho ry.
www.turunmoottorikerho.fi
www.turunmoottorikerho.fi/endurosprint
Reittiesittely
- Kuvattu maaliskuun lopulla, minkä jälkeen reittiä on muutettu hieman. https://youtu.be/1PWN7MDbljk
Motti-palvelu
motti.moottoriliitto.fi/sml/fi/publicEvents
Lisätiedot:
Jukka Pirhonen
Turun Moottorikerho
p. 044 354 8266