Speedwayn Valsarna aloitti voitolla

julkaisupäivä 9.5.2025

Speedwayn Allsvenskan jyrähti Valsarnan osalta liikkeelle vierasottelulla Njudungarnaa vastaan Vetlandassa. 

Teksti: Tomi Nevanpera Kuva: Must One's Racing Team

Kuvassa Jesse ja mekaanikko Markku Larronmaa Vetlandan varikolla. Kuva: Must One's Racing Team

Tälle kaudelle Allsvenkanin ajokaavioon tuli muutos. Otteluissa ajetaan 16 erää viime kauden 15 sijaan. Ottelu eteni tasaisena mutta lopulta hagforsilaiset ajoivat 45-51 vierasvoiton.

Jesse Mustosen vahva vire jatkui tänäänkin, viidestä erästä 9+3 pistettä. Ilman haasteita ei kilpailu varkautelaisella kuitenkaan sujunut.

”Avausottelusta voitto, se on hienoa. Nyt on saatu kausi täälläkin käyntiin. Meillä on hyvä joukkue tälle kaudelle, tasaisen vahva, kaikki pystyy ajamaan pisteitä.”, Jesse toteaa.

”Ihan hyvin tänään tuli pisteitä siihen nähden, että starttien kans oli hankalaa. Ei päässy startista niin joutui puikkelehtimaan. Muuten ihan ok suoritus.”, kommentoi Jesse. 

Tulokset:

Njudungarna 45

Valsarna 51

Jesse Mustonen 9+3 (1',3,2',1',2)

Erik Persson 8

Kenneth Hansen 5

Jonathan Ejnermark 13

Espen Hjerrild 11

Jonny Erikson 3

Isak Lundqvist 2

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram