Pääyhteistyökumppanuus Duellin omistaman AMOQ:n kanssa jatkuu motocrossin SM-sarjan kaudella 2025!

julkaisupäivä 23.5.2025

Motocrossin SM-sarjan pääyhteistyökumppanina kaudella 2025 jatkaa motocross-tuotebrändi AMOQ. Toisena yhteistyökumppanina tulevalla kaudella jatkaa aikaisempien kausien tapaan Pirelli. Kotimainen SM-sarja sisältää yhteensä kuusi osakilpailua ja sarja tullaan kilpailemaan nimellä SML AMOQ SM-Motocross 2025.

Teksti: Suomen Moottoriliitto / Kaisa Lökfors, kuva: Kusti Manninen

Keväällä 2022 lanseerattu Duellin omistama AMOQ MX motocross-mallisto toi markkinoille niin kilpailu- kuin harrastekäyttöönkin suunniteltuja motocross-vaatteita, kypäriä, ajolaseja, suojia ja tarvikkeita. AMOQ tunnetaan moottorikelkkavaatteistaan, jotka ottivat vahvan jalansijan markkinoilla heti tuotteiden lanseerauksen yhteydessä talvella 2021. 

Duell ja Moottoriliitto haluavat korostaa reilua peliä ja urheiluhenkeä. ”Pirelli reilu kisakaveri -palkinto” jaetaan jokaisessa kilpailussa, joka annetaan sille kuljettajalle, joka on osoittanut käytöksellään aitoa kilpailuhenkeä ja reilua urheilua.

Valinnan tekee kilpailun valvoja tuomariston kanssa. Duell ja Moottoriliitto ovat yhdessä sitoutuneet parantamaan kilpailujen henkeä ja innostaa kuljettajia ja koko kilpailuorganisaatiota mukaan kampanjaan, jonka tarkoitus on antaa arvoa reilun kilpailun periaatteille. Kampanja on saanut jopa kansainvälistä huomiota ja tämän sanoman edistämistä haluamme ehdottomasti jatkaa.

Vapaaehtoiset toimitsijat ovat kaikkien kilpailujen kantava voima ja tätä vapaaehtoiskulttuuria halutaan vaalia. Motocross -kilpailussa ratkaisevassa turvallisuutta lisäävässä roolissa ovat lippumiehet. Näitä luottohenkilöitä muistetaan pitkin kautta Amoq-lippiksin.

“Olemme iloisia siitä, että hyvä ja pitkäkestoinen yhteistyömme saa jatkoa. Moottoriurheilu on lähellä sydäntämme, minkä vuoksi yhteistyö tuntuu erityisen hyvälle.  AMOQ MX- mallistomme on kehitetty yhdessä alan ammattilaisten kanssa laatu ja turvallisuus edellä ja se on aikaisempina vuosina saanut hyvän vastaanoton lajin parissa. Olen myös ylpeä siitä, että pääsemme jatkamaan tänäkin vuonna kilpailujen positiivista henkeä Pirelle-palkinnon muodossa. On hienoa, että saamme olla tukemassa SM-tason motocrossia ja hyvä yhteistyö jatkuu.” kommentoi Duellin toimitusjohtaja Magnus Miemois.

Yhteistyön jatkuminen Duellin ja AMOQ:n kanssa on todella hieno uutinen, toteaa Moottoriliiton pääsihteeri Ville Salonen: "Olemme iloisia, että Duell lähtee jälleen kaudelle 2025 tukemaan SML:n motocrossin SM-sarjaa! Yhteistyö Duellin kanssa on aina ollut sujuvaa ja vahvistus yhteistyöstä kaudelle 2025 on todella hieno uutinen! Yhteistyön myötä tarkoituksena on tukea kilpailunjärjestäjiä SM-sarjan säännöllisellä tiedottamisella ja tuoda esille myös moottoriurheilun fair play -henkeä. Kilpailijoiden keskinäinen kunnioitus ja rehti kilpailutoiminta ovat arvojemme tärkeä osa. Omasta puolestani haluan kiittää Duellia tulevasta yhteistyövuodesta 2025!”

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram