Sadekelispesialisti Pekka Päivärinta kaasutteli voittoon sivuvaunujen MM-sarjan kilpailussa

julkaisupäivä 23.9.2025

Pekka Päivärinta/Adam Christie kaksikko kipusi podiumin huipulle ensimmäistä kertaa muutamaan vuoteen. Suomalaisbrittiläinen duo oli ylivoimainen sadekelissä ajetussa sprintissä Assenin radalla Hollannissa lauantaina. Sarjakärki, brittiläisranskalainen kaksikko Payne/Rousseau joutui nöyrtymään lähes kahdeksalla sekunnilla 10 kierroksisessa pyrähdyksessä. Brittipari Blackstock/Lawrence oli sprintin kolmonen ja brittiläinen Christien veljespari neljäs.

Teksti: Hänni Racing tiedotus. Kuvat: Mark Walters

”Sadekelissä me ollaan vahvoilla. Lauantain kisa oli meidän näytös”, vakuutti suomalaispilotti.

Sunnuntaiksi keli kuivui ja nelosruudusta pitkään kisaan startannut Päivärinnan pyöräkunta jätettiin 16 kierroksen kisassa viidenneksi. Erittäin tasaisen väännön voitti Payne/Rousseau kaksikko 0.311 sekunnin erolla Christien veljeksiin. Sarjassa kolmosena majaileva sveitsiläissaksalainen pari Schlosser/Shmidt oli kolmas 0.611 erolla voittajaan. Blackstockin pyöräkunnan tappio kärkeen kirjattiin lukemin 3.756 ja kaksikko kukisti Päivärinnan lopulta niukasti 0.145 sekunnilla.

0.5 sekunnin petraus kierrosajoihin antaisi Päivärinnalle avaimet kamppailla voitosta myös kuivalla kelillä.

”Ei kuivallakaan ollut ongelmia. Kierrosajatkin oli ihan ok. Ei siinä hirveitä eroja ollut voittajaan. 0,5 tai 0,3–0,4 sekuntia jos pystyttäisiin kierrosajoista napsimaan pois, niin olisi mahdollista nousta. Nyt meillä oli vähän huonohko startti. Ei sieltä vaan nousta, vaikka ajat täysiä, kun kaikki muutkin ajaa täysiä.”, mietiskeli Päivärinta pölyn laskettua.

Lääkkeet noiden kymmenysten pois viilaamiseen on Päivärinnan tiedossa ja ASR Yamahaa päivitetään hieman jo kauden päätöskilpailuun. Kaikki parannukset eivät kuitenkaan ehdi kahden viikon kuluttua Saksan Oscherslebenissä ajettavaan viimeiseen osakilpailuun.

”Pitää vielä kehitellä asioita, että saataisiin kierrosaikakeskiarvo nousuun. Vähän kiihtyvyyttä lisää. Koneeseen ei mitään enää voi tehdä, mutta muita asioita. Meille on tulossa uusi ilmanotto ja taka-akselisto, mutta ne ei ehdi tähän kauteen”, valottaa Päivärinta antaen jo vihjeitä siitä, että menestyksekäs ura saattaa jatkua ensi vuonnakin.

Harrison Payne/Kewin Rousseau kaksikko johtaa sarjaa ennen päätöstä pistein 240. Sam ja Thomas Christie on kakkosena 217 pisteellään ja Markus Schlosser/Luca Schmidt miehittää pronssipaikkaa saldonaan 199 MM-pistettä. Pekka Päivärinta/Adam Christie on sarjassa neljäntenä 151 pisteellään, eikä se siitä muuksi muutu ilman Schlosserin pyöräkunnan täydellistä epäonnea ja Päivärinnan jättipottia. Toisaalta uhkaa ei tule myöskään takaa, sillä Todd Ellis/Emmanuelle Clement kaksikko ei pysty Päivärintaa tavoittamaan.

Superside-sarjan päätöskilpailu ajetaan kahden viikon kuluttua Saksan Oscherslebenin radalla.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram