Suomen World Trophy enduro maajoukkue jatkaa kolmen kilpailijan voimin

julkaisupäivä 15.10.2026

6DAYS® FIM Enduro of Nations on käynnissä Portugalin Grândolassa. Suomen World Trophy -maajoukkueen Ville Meisola joutuu jättämään kilpailun kesken teknisen vian vuoksi. Junior World Trophy jatkaa kilpailussa ja on kilpailun puolivälissä sijalla kahdeksan.

Teksti: Suomen Moottoriliitto. Kuvat: FIM / ©Printh24

Team Finland World Trophy. Vasemmalta Roni Kytönen, Samuli Puhakainen, Peetu Juupaluoma, Ville Meisola. Kuva: ©Printh24

Kuuden päivän kisa on ollut tänä vuonna erityisen raskas kuuman kelin, pöllyävän hiekan ja reittien kulumisen vuoksi. Suomen Trophy-joukkueen kuskit jatkaa nyt henkilökohtaisista sijoista. Joukkueen sijoitus putoaa kolmen tunnin sakon vuoksi. Junior Trophy joukkue jatkaa kilpailussa täysi lukuisena.

”Hyvä kisa trophy-joukkueella tähän asti ja kutossija oli hyvä ja selkeä. Odotettiin mieluummin toisin päin, että muiden tekniset ongelmat vois vielä nostaa meidän sijoitustamme. Mutta välillä näitä tulee ja on valitettava osa moottoriurheilua. Nyt kuskit jatkaa omia henkilökohtaisia sijatavoitteita.” kommentoi Suomen Moottoriliiton valmennuspäällikkö Tomi Konttinen Portugalista.

”Meisolan Kawasta oli ruiskun läppärunko löystynyt ja irti. Oli vissiin imaissut sen verran tomua sisään, ettei aamulla lähtenyt käyntiin. Trophy joukkue jatkaa kolme miehisenä ja Villen osalta kolme tuntia per päivä. Sijoitus tipahtanee 6. sijaan 12., riippuu tietty mitä muille joukkueille tapahtuu. Junnut jatkaa täydellä joukkueella, vaikka Albertin pyörässä käyntihäiriötä.” raportoi joukkueenjohtaja Pekka Kulju neljännen päivän loppuhuollon jälkeen.

Suomalaisista parhaiten sijoittunut Roni Kytönen on henkilökohtaisesti sijalla kymmenen, kun kilpailu on puolivälissä. © Pole Position Communication

6DAYS® FIM Enduro of Nations 2026

  • Paikka: 100. 6DAYS® FIM Enduro of Nations, Grândola, Portugali
  • Kilpailupäivät: 12.-17.10.2026
  • Osallistujia: yli 500 kuljettajaa, yli 30 maasta
  • Reitin kokonaispituus: noin 1 500 km

Lisätietoja tapahtumasta löydät verkkosivuilta: 100. FIM 6DAYS®️ https://www.fim-6days.com/

KILPAILUN ILMOITUSTAULU

Kilpailua voi katso livenä: https://fim-moto.tv/fim_6days

Six Days Enduro Team Finland löytyy somesta @sixdaysenduroteamfinland

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram