SML AMOQ SM-Motocross saapuu Karkkilaan – Mansikissa ajetaan ensimmäinen sprint SM-kilpailu

julkaisupäivä 24.6.2026

SML AMOQ SM-Motocross-kausi 2026 jatkuu tulevana viikonloppuna Karkkilassa, kun Mansikin motocrossradalla ajetaan kauden toinen osakilpailu 27.–28.6. Kilpailuviikonloppuun on ilmoittautunut 195 kuljettajaa, ja viikonlopun suurin uutinen on Suomessa ensimmäistä kertaa ajettava motocrossin Sprint SM -kilpailu.

Tiedote: SML AMOQ SM-Motocross tiedotus. Kuva: KH Sportphotos / Kari Hassinen

Roope Vikström

Ensimmäinen Sprint SM Suomessa

Karkkilassa tehdään viikonloppuna suomalaista motocrosshistoriaa, kun MX1- ja MX2-luokat ajavat ensimmäisen Sprint SM -kilpailun. Uusi kilpailumuoto tuo perinteisen motocrossin rinnalle lyhyempiä ja tiiviimpiä lähtöjä, joissa onnistunut startti, ohitukset ja virheetön ajo korostuvat.

Sprint SM -päivän aikana ajetaan kolme Sprint-erää, joista jokaisesta jaetaan Suomen mestaruuspisteitä. Jokainen Sprint-erä koostuu kolmesta kolmen kierroksen mittaisesta lähdöstä. Yleisölle formaatti tarjoaa enemmän lähtöjä, enemmän tilanteita ja jatkuvaa seurattavaa radalla.

Mansikin savirata antaa kilpailulle oman lisänsä. Rata on kuljettajille vaativa ja yleisölle näyttävä, ja lyhyissä sprinteissä kilpailun ratkaisut voivat syntyä jo ensimmäisissä mutkissa.

MX1- ja MX2-luokissa kovat asetelmat

MX1-luokassa Karkkilaan saadaan erittäin mielenkiintoinen lähtökohta. Tampereen kauden avauskilpailun voitti Jasper Haavisto, mutta Karkkilassa mukana nähdään myös Jere Haavisto, joka oli Tampereen kilpailun aikana ajamassa Saksan ADAC-sarjaa.

MX1-luokassa seurattavia nimiä ovat myös muun muassa Kasper Kangasniemi, Arttu Sihvonen, Aaro Menna, Eemil Ruuth sekä virolaiset Indrek Mägi ja Erki Kahro. Sprint-formaatti tekee luokasta erityisen kiinnostavan, sillä päivän aikana onnistumista vaaditaan useassa lähdössä.

MX2-luokan avaus Tampereella oli erittäin tasainen, kun Matias Miettinen vei kokonaiskilpailun voiton ennen Vilho Vehviläistä ja Viktor Leppälää. Karkkilassa asetelmaa vahvistaa myös Saku Mansikkamäki, joka oli Tampereen kilpailun aikana ajamassa myös Saksan ADAC-sarjaa.

MX2-luokassa mukana nähdään useita luokan kärkikuljettajia, ja Karkkilassa odotetaan tiukkaa taistelua SM-pisteistä heti päivän ensimmäisistä sprinteistä lähtien.

SM Nuorissa Karkkilan omat kuljettajat kärjen tuntumassa

Lauantaina ajettavassa SM Nuoret -luokassa sarjaa johtaa Vilho Vehviläinen 97 pisteellä. Toisena on Santeri Oinonen 82 pisteellä. Karkkilan Moottorikerhon Roope Vikström lähtee kotikilpailuunsa sarjan kolmannelta sijalta 70 pisteellä ja Miko Mannila kuudennelta sijalta 60 pisteellä.

SM Nuorten kärki ennen Karkkilaa:

  1. Vilho Vehviläinen 97 p
  2. Santeri Oinonen 82 p
  3. Roope Vikström 70 p
  4. Sasu Koivunen 70 p
  5. Viktor Leppälä 69 p
  6. Miko Mannila 60 p

Paikallisyleisölle SM Nuoret tarjoaa vahvan seurattavan heti viikonlopun alusta, kun Karkkilan omat kuljettajat taistelevat tärkeistä SM-pisteistä kotiradallaan.

MX125- ja MXD-luokissa kovaa SM-taistelua

MX125-luokka kerää Karkkilaan suuren osallistujajoukon. Tampereella luokan vahvin oli Veeti Nieminen, joka voitti molemmat erät. Karkkilassa hänen haastajikseen nousevat muun muassa Jimi Marttila, Torben Salo ja Topias Kontto. Karkkilan Moottorikerhosta mukana ovat muun muassa Eemil Laakso, Mio-Onni Rautiainen ja Miko Mannila.

MXD-luokassa mukana on kovatasoinen naisten SM-lähtö. Tampereen voittaja Carita Lomp saa Karkkilassa vastaansa muun muassa Hanna Mertsalmen, Sara Gåpån, Jella Piepposen ja Melissa Mäntylän. Paikallisväriä luokkaan tuo Karkkilan Moottorikerhon Ria Virtanen.

Sivuvaunut, veteraanit ja kansalliset luokat täydentävät viikonlopun

Karkkilan viikonlopun ohjelmassa nähdään myös SM-sivuvaunut, jotka tuovat Mansikkiin oman näyttävän lisänsä. Paikallisväriä sivuvaunuluokkaan tuo Karkkilan Moottorikerhon Jere Padinki.

Veteraanien Suomen Cup -luokissa mukana on kokeneita kuljettajia useista ikäluokista. Karkkilan omista kuljettajista veteraaniluokissa nähdään muun muassa Lari Lehtiö, Artturi Lepistö ja Pasi Virtanen.

Kansallisissa MX Open-, MXS30- ja MXS35-luokissa radalle saadaan lisää vauhtia. Mukana nähdään muun muassa Melissa Mäntylä, Miro Varjonen, Harri Yli-Villamo ja Eemi Mutikainen. Karkkilan Moottorikerhon väreissä kansallisissa luokissa ajavat muun muassa Lauri Seppälä, Masi Taivainen ja Miska Ullvén.

Yleisölle vauhdikas viikonloppu Mansikissa

Mansikin motocrossrata tarjoaa hyvät katselualueet ja mahdollisuuden seurata kilpailua läheltä. Kilpailualueella palvelevat kahvio-, ravintola- ja grillipalvelut. Karkkilan keskustan ja kilpailualueen välillä liikennöi viikonlopun ajan maksuton Topi-juna.

Sunnuntain kilpailupäivästä on tulossa live-lähetys Peten Reissut YouTube-kanavan kautta, joten SM-tunnelmaa pääsee seuraamaan myös kotikatsomoista.

Kilpailuerät alkavat lauantaina klo 11.30 ja sunnuntaina klo 11.00.

Lipunmyynti portilta
lauantai 10 €, sunnuntai 15 €, viikonloppulippu 20 €
alle 12 v. ilmaiseksi

SML AMOQ SM-Motocross Karkkila
27.–28.6.2026
Mansikin motocrossrata, Karkkila

Kilpailun tiedot ja tulokset
SML AMOQ SM-Motocross Karkkila 2026


SM-Motocross
SM-Motocross Instagram
SM Motocross Facebook

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram