Jesse Mustonen kuudes maaradan MM-avauksessa

julkaisupäivä 24.8.2026

Maaradan MM-sarja käynnistyi Scheesselissä Saksassa 1000 metrin huippunopealla ovaalilla. Jesse on ollut viime aikoina todella kovassa vireessä, joten odotukset kisaan olivat kovat.

Teksti: Tomi Nevanperä, Must One's Racing Team. Kuva Jesper Veldhuizen / Baansportfansite.nl.

Mustonen aloitti kilpailun hyvällä kakkossijalla britti Andrew Appletonin perässä. Toisessa erässään varkautelainen jäi kolmanneksi ja oli selvästi pettynyt suoritukseensa. Kolmanteen erään saatiin pyörän säädöt kohdilleen ja hurjan startin myötä mies ajoi selkeän erävoiton.

Mustosen neljännessä erässä ruutulippu tavoitettiin toisena hollantilaisen Dave Meijerinkin perässä. Viimeisessä alkuerässä Mustonen otti jälleen startista kärkipaikan, mutta kolmannella kierroksella Tanskan Patrick Kruse tuli väkisin ohi. Mustoselle jälleen kakkossija ja kolme eräpistettä.

Alkuerien jälkeen Mustosella oli ajettuna 15 pistettä ja edessä oli Last Change erä. Pistetilanne oli se, että Mustosen piti voittaa tai vähintään pitää Tanskan Kenneth Hansen takana, jotta saavuttaisi paikan finaalissa.

Last Changessa Jesse ampui startista kärkeen, mutta ekapään ulostulossa Hansen tuli vastustamattomasti ohi ja ajoi erän voittoon. Erän jälkeen sekä Mustonen että Hansen olivat 18 pisteessä, mutta Hansen eteni finaaliin kahdella erävoitolla Jessen yhtä vastaan. Näin varkautelainen jäi niukimmalla mahdollisella erolla finaalin ulkopuolelle.

Mustosen päivän saldo 6. sija ja 16 MM-pistettä on erittäin kova suoritus, mutta gladiaattori itse oli pettynyt.

”Tosi pettynyt oon, ei ollu semmoinen kisa kuin olin suunnitellu. Tänään ei vaan saanut ukosta irti. Ajaminen ei oikeen tuntunut hyvältä ja tuntu, että ei oikein tienny missä pitää ajaa.”, kommentoi Jesse.

Kilpailu keskeytyi yli kahdeksi ja puoleksi tunniksi, kun erässä 12. Saksan Daniel Spiller kaatui rajusti törmättyään edellä ajavan takapyörään. Saksalainen lennätettiin helikopterilla sairaalaan.

Kilpailun täysin ylivoimaiseksi voittajaksi ajoi kotiyleisön riemuksi Saksan Erik Riss. Mies voitti jokaisen ajamansa erän todella isolla erolla vastustajiin. Toiseksi ajoi Dave Meijerink ja kolmanneksi kokenut Britti Chris Harris. Suomen toisen edustajan Tero Aarnion kilpailuun mahtui kaatuminen ja teknisiä murheita. Lopulta kuusankoskelaisen sijoitus 12. seitsemällä eräpisteellä.

Maaradan seuraava MM-osakilpailu ajetaan Morizessa Ranskassa 5.syyskuuta.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram