Mx Quad  (crossimönkkijät) on vauhdikas moottoriurheilulaji, jossa kisataan nelipyöräisillä crossimönkijöillä. Säännöt ovat samat kuin kaksipyöräistenkin MX luokissa. Harjoittelu, sekä kilpailut tapahtuvat sorapohjaisilla crossiradoilla.  

Sivuvaunu MX on moottoriurheilu laji, jota ajetaan sivuvaunullisella crossipyörällä. Harjoittelu, sekä kilpailut tapahtuvat sorapohjaisilla crossiradoilla.  

QUAD JA SIVUVAUNUT AJANKOHTAISET

Moottoriliiton juhlagaala 2025Moottoriliiton juhlagaala ja palkintojen jako järjestetään lauantaina 15.11.2025. Moottoriliiton kaudella 2025 menestyneet SM- ja Suomen Cup -sarjojen urheilijat ja kauden aikana muilla moottoriurheilun saroilla ansioituneet henkilöt palkitaan Helsingin Vanhalla ylioppilastalolla!
Vastaa liikennevakuutuskyselyymme – tarvitsemme käytännön tilanteista ja ongelmista tietoa työmme tueksi!Suomen Moottoriliitto ry:n (SML) työ liikennevakuutuslain ongelmien ratkaisemiseksi jatkuu ja alla linkki tiedotteelle, jossa lyhyesti kevään aikana tehtyjä toimenpiteitä, sekä kesän toimenpiteitä asian edistämiseksi. Työtä SML:n osalta tekee hallituksen nimeämä liikennevakuutustyöryhmä ja työryhmä kokoontuu aktiivisesti edunvalvontatyön edistämiseksi.
Kesäkauden kilpailut kaudelle 2026 ovat nyt haettavissa Motissa!Kesäkauden (1.5.2026 alkaen) kilpailut ovat nyt haettavissa ensi vuoden kilpailukalenteriin! Haku koskee kaikkia kesäkaudella ajettavien lajien kilpailuita.
KATSO KAIKKI

QUAD JA SIVUVAUNUT TAPAHTUMAT

07.11.2025 | Motocross

Tampere Supercross & Offroad expo 2025

Paikka: Tampereen Messu- ja urheilukeskus
KATSO KOKO KALENTERIKILPAILIJANUMEROTQUAD RACING FINLAND

MAAJOUKKUE

Suomen sidecar-MX maajoukkue: SidecarCross of Nations

 

FIM SIDECARCROSS OF NATIONS

 

 

QUAD- JA MX-SV-LAJIRYHMÄ

Lajipäällikkö                                                                                     
Mika Talvisilta, Sidecar

Lajiryhmän jäsenet
Harri Autio, Quad

OTA YHTEYTTÄ LAJIRYHMÄÄN

Lajikummi Niko Tynnilä

SM-SIDECAR MX JA QUAD-MX

Quad MX ja Sivuvaunu MX kisoja ajetaan yhdistettynä kansallisina kilpailuina kaudella 2024

AJOHARJOITTELU JA NUORISOTYÖ

Lajit sopivat hyvin myös aloitteleville harrastajille. Lajien yhteisiä ajopäiviä järjestetään aktiivisesti.

Katso lisää somesta:

Sivuvaunucrossi Facebook

Sivuvaunucrossi Instagram

Quad Racing Finland Ry Facebook

Quad Racing Finland Ry Instagram

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram